wtorek, 10 września 2013

Czy wiesz, że...wady wymowy i wady postawy

Wady postawy wpływają na wady wymowy?
 
 
Jak? To bardzo proste :)
 
Organizm jest jak rusztowanie złożone z kości i ścięgien. Jeśli w rusztowaniu niższe piętra nie są proste, kolejne też są krzywe. Podobnie w organizmie: jeśli dziecko ma np. płaskostopie lub skoliozę, prawdopodobnie będzie mieć też wadę zgryzu: wyższe warstwy są zależne od niższych.
A jeśli jest wada zgryzu, to już króciutka dróżka do wady wymowy :)
Pamiętajmy jednak, że wady wymowy oraz wady zgryzu nie usuniemy korygując wadę postawy. Tak łatwo nie ma: potrzebna będzie wizyta u rehabilitanta, ortodonty i logopedy. Więc jeśli zobaczysz, że Twoje dziecko zaczyna się garbić to.. wiesz co robić ;) Bo lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda?:)
 

5 komentarze:

Wiemy... Dentysta powiedział kilka lat temu: "Musi się pani prostować, bo ścierają się zęby!"
I tu może? kogoś zaskoczę - z tego samego powodu smoczek działa na postawę: poprzez jednostajny ruch żuchwą itd. "krzywi się", "wygina" odcinek szyjny kręgosłupa!!!
No i jak mi mama mówi "nie dajmy się zwariować" na moją prośbę odrzucenia smoczka, to ja tłumaczę i mówię, że to nie zwariowanie - to KONSEKWENCJA!! pewnej wiedzy i działań. ALE - WOLNA WOLA i wybór. Moim obowiązkiem jest tłumaczyć. Inny musi decydować. Jeśli się nie spotkamy więcej, ja nie muszę znać decyzji...
No co ja zrobię, że źle działa??
Przynajmniej nie ogłupia - jak TV...
:-)

Święta racja, Elu.. Ostrzegam, więc sumienie mam czyste ;) "Niech się dzieje wola Nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba" ;)

A TV.. cóż.. zbyt długie oglądanie TV powoduje wady postawy ;)

Całkiem to logiczne, ale chyba nigdy bym na to nie wpadła :)

yhy... np: seplenienia to najczęściej problemy z obniżonym napięciem mięśniowym i wadami postawy.Czasami nie da się dobrze wyprowadzić dziecka przez samą logopedię, bo podstawą są Cwiczenia z fizjoterapeutą. Wręcz, mamy dzieci, którym seplenienie boczne przechodzi samo dzięki ćwiczeniom z dobrym!!! fizjoterapeutą.

Ze wspolpraca terapeutow jest cool to wiemz ;) Ale sam fizjoterapeuta raczej seplenienia nie zlikwiduje dobrze. Zwlaszcza u starszego dziecka

Prześlij komentarz

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Wyraź je :)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.